Viedli sme najtransparentnejšiu kampaň

Zistiť viac

Koalícia PS/SPOLU predstavila Lex Haščák

Koalícia PS/SPOLU predstavila Lex Haščák

MiroslavBeblavý
Miroslav
Beblavý

Koalícia PS/SPOLU predstavila Lex Haščák. Cieľom dvojice zákonov je obmedziť moc oligarchov v médiách a v zdravotníctve. Korupčné škandály a udalosti, ktoré hýbu Slovenskom, nie sú dôsledkom zlyhania jednotlivcov, ako sa to snaží ľuďom nahovoriť predseda vlády. Sú výsledkom podriaďovania štátu mafii a oligarchom. Nestačí preto iba vymieňať figurky. Slovensko sa zbaví oligarchov vtedy, keď systematicky obmedzí zdroj ich moci a peňazí. 


Lex Haščák, s ktorého prípravou pomáhala poslankyňa Národnej rady SR Lucia Žitňanská, PS/SPOLU predloží na decembrovú schôdzu parlamentu. Podpora návrhu bude jednou z kľúčových požiadaviek v rámci opozičnej spolupráce, prípadne pri zostavovaní vlády. “Pri hlasovaní o Lex Haščák sa ukáže, kto boj s oligarchami myslí vážne, a kto iba rozpráva,” hovorí volebný líder PS/SPOLU Michal Truban. 

Každý deň sa z nahrávok a prepisov vynárajú nové desivé skutočnosti o prepojeniach oligarchov na novinárov, justíciu, políciu. “V záplave informácií nesmieme zabudnúť, že skutočným architektom ovládnutia štátu mafiou a oligarchami nie je ani Kočner, ani Jankovská, ale oligarchovia ako Jaroslav Haščák. Nejde o žiadne zlyhanie jednotlivcov, ako sa to zúfalo snaží verejnosti nahovoriť predseda vlády Pellegrini. Nič iné mu nezostáva. Nemôže priznať, že je to zásadné zlyhanie štátu a dôsledok systému, ktorý prihnojovali a pestovali,” zdôraznil M. Truban. 

Potrestanie vinníkov a výmena politikov je prvým krokom. Musí však nasledovať hĺbková zmena fungovania štátu, aby sa kauzy ako Gorila a Threema neopakovali. “Jednotlivci budú korumpovateľní vždy, ale spravodlivo fungujúca krajina nemôže byť prerastená zločinom. Musíme hľadieť ďalej ako po odchod Glváča, Jankovskej či Trnku. Po zlomových voľbách vo februári musíme pravidlá nastaviť tak, aby sa táto situácia nikdy viac nezopakovala. To je skutočnou výzvou našej generácie 30 rokov po revolúcii,” dodal.
 
Spoluautor Lex Haščák a programový líder PS/SPOLU Miroslav Beblavý podotkol, že pravidlá a zákony, ktoré obmedzia moc oligarchov, sa musia stať politickou prioritou Slovenska. Zároveň však musí vzniknúť vláda pripravená vybojovať s Pentou a ďalšími oligarchami ťažké boje. “Bude to náročný zápas, ktorý sa musí opierať o odhodlanú a pevnú vládu. Nie súčasnú vládu, ktorá venuje energiu iba tomu, aby sa vyvliekla z podozrení. Haščák sa sám nevzdá lukratívneho podnikania v zdravotníctve ani atómového kufríka v podobe médií. Má nekonečné zdroje peňazí na súdy. Budeme potrebovať silu, spoluprácu a vytrvalosť,“ zdôraznil M. Beblavý. 

Podľa neho to bude náročný boj, ale je to jediná šanca, ako po 30 rokov od Nežnej revolúcie dosiahnuť férovejšiu spoločnosť pre všetkých. “Lex Haščák bude jednou z našich kľúčových požiadaviek na prípadných koaličných partnerov. Chceme spoločnosť, kde pri zlyhaniach naozaj pôjde už len o jednotlivcov, nie o systematický únos štátu mafiou a oligarchami,” dodal.

Lex Haščák v zdravotníctve:

Podstatou Lex Haščák bude zákaz krížového vlastníctva v zdravotníctve. Tí istí ľudia nebudú môcť vlastniť aj sieť lekární, aj poisťovňu aj veľké zdravotnícke zariadenia, ale budú si musieť vybrať, ktorú časť podnikania si nechajú, a ktorú do 24 mesiacov predajú pod hrozbou vysokých denných pokút. Počas prechodného obdobia, kým sa vlastníci rozhodnú, budú mať poisťovne, poskytovatelia či lekárne povinnosť ponúknuť zmluvu s rovnakými podmienkami aj iným subjektom než tým, s ktorými majú spoločného konečného užívateľa výhod. 

Zákon je napísaný tak, aby postihoval veľkých hráčov. Zároveň prináša do systému viac transparentnosti - všetky zmluvy, ale aj konkrétne finančné plnenia medzi poisťovňami, poskytovateľmi a lekárňami sa podľa neho zverejňujú na jednom portáli.

Účelom je predchádzať tomu, aby ekonomicky silné skupiny získali v zdravotníctve tak silné postavenie, že môžu ovplyvňovať aj samotné pravidlá a ich vynucovanie.

Kľúčovú úlohu pri vymáhateľnosti oboch zákonov zohráva inštitút konečného užívateľa výhod, teda protischránkový zákon, ktorý tiež spolutvorila L. Žitňanská a M. Beblavým, a ktorý práve L. Žitňanská nakoniec presadila a v praxi sa osvedčil. Vďaka nemu bude jasné, kto je vlastníkom a bude riskantné zákon obchádzať prepísaním podnikania na niekoho iného či do zahraničia.


Lex Haščák v médiách:

Cieľom je taktiež vylúčiť, aby jeden človek vlastnil významné médium a zároveň vo veľkom rozsahu obchodoval so štátom. Bez toho sa Slovensko nedostane zo zovretia oligarchov. 
Do protischránkového registra sa budú zapisovať vlastníci médií, ak ich obrat v predchádzajúcom roku presiahol 1 milión eur. Zákon tak zabezpečí transparentnosť vlastníckych vzťahov, keď už sa nebude môcť stať, že ani nevieme, kto reálne ovláda napríklad denník Pravda.

Konfliktom záujmu majiteľa médií bude, ak bude zároveň majiteľom spoločnosti, ktorá opakovane a vo veľkom rozsahu využíva verejné zdroje. Do tejto kategórie budú spadať tí, ktorí dlhodobo pracujú s verejnými prostriedkami - napríklad vlastnia správcovské firmy v 2. a 3. dôchodkovom pilieri, ale aj tí, čo podnikajú v zdravotníctve. Budú tam však patriť aj tí, ktorí majú dlhodobé a vysoké zmluvy s verejným inštitúciami - napríklad v prípade diaľničného mýta. Chceme stanoviť pomerne vysoký prah, aby sa zákon týkal konfliktu záujmov naozaj zásadného rozsahu - 15 miliónov ročne alebo 30 miliónov počas ostatných 36 mesiacov. 

Konanie o riešení konfliktu záujmov vlastníkov médií bude viesť PMÚ. Ak zistí konflikt záujmov, rozhodne o tom, že na vlastníka média sa vzťahuje povinnosť odstrániť konflikt podľa tohto zákona do 12 mesiacov, inak dostane vysoké pokuty.

Najnovšie články

Zostaňme v kontakte

Meníme politickú kultúru, zaväzujeme sa neútočiť a jednať s našimi partnermi konštruktívne.

Toto pole je povinné
Toto pole je povinné

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavení vášho prehliadača, súhlasíte s ich používaním. Viac o používaní súborov cookie.