Viedli sme najtransparentnejšiu kampaň

Zistiť viac

Zákaz nevýhodných zmlúv

Zákaz nevýhodných zmlúv

MiroslavBeblavý
Miroslav
Beblavý

Koalícia PS/SPOLU predstavila návrh, ktorý zabráni podpisovaniu nevýhodných zmlúv ministerstvami a štátnymi úradmi. Ľudia na Slovensku platia dane na plnenie množstva pochybných a často nevypovedateľných zmlúv z minulosti. Tento problém stojí miliardy eur, škody pribúdajú a nikto ho za 30 rokov nedokázal vyriešiť. 

Programový líder koalície PS/SPOLU Miroslav Beblavý upozornil, že vláda SR tento týždeň zobrala na vedomie správu o tom, že štát prišiel na cestnom mýte o stovky miliónov eur. “Vláda pána Pellegriniho to zobrala na vedomie. Nezačala okamžite konať, nevytvorila právne komando, ktoré by hľadalo spôsoby, ako zabrániť ďalším škodám. Zobrali to na vedomie a išli zrejme piecť koláče alebo vešať záclony,” povedal programový líder Miroslav Beblavý.

M. Beblavý zdôraznil, že je nevyhnutné napadnúť staré zmluvy a tvrdo bojovať za záujem štátu. “Ak nám voliči dajú dôveru, po voľbách sa do toho pustíme. Nezostaneme pri tom, že okrádanie štátu vezmeme na vedomie,” dodal. Podľa neho je však dôležité prijať aj rázne riešenia, aby sa kauzy ako mýtny systém, slovensko.sk, Tipos a mnohé ďalšie nemohli opakovať. Slovensko potrebuje napríklad zaviesť reálnu hmotnú zodpovednosť verejných funkcionárov, ktorú má v programe aj koalícia PS/SPOLU. “Ale obávam sa, že aj keby sme exministrovi Vážnemu zodpovednému za mýtny škandál zabavili všetky majetky a účty, stovky miliónov eur škôd nám to nikdy nevráti,” dodal M. Beblavý.


Koalícia PS/SPOLU preto navrhuje zákon proti nevýhodným zmluvám ako súbor opatrení ako zastaviť uzatváranie nevýhodných zmlúv do budúcnosti. “To je jediné skutočné riešenie toho, aby nás tu nestrašili zmluvy a kšefty ľudí, na ktorých mená si nikto pomaly nespomenie,” povedal M. Beblavý.


Podľa experta PS/SPOLU na transparentnosť Pavla Nechalu sa na Slovensku urobilo niekoľko dôležitých krokov, napríklad povinné zverejňovanie zmlúv alebo register konečných užívateľov výhod. “Potrebujeme ísť ďalej. Zastaviť uzatváranie nevýhodných zmlúv do budúcnosti, zabezpečiť, aby bolo možné od zlých zmlúv odstúpiť a obmedziť na minimum prípadné škody pre štát. To je podstata nášho návrhu Osobitného zákona o postupe pri uzatváraní zmlúv v mene Slovenskej republiky,” vysvetlil P. Nechala.


Zákon zavedie napríklad povinné zverejňovanie významnejších zmlúv už 30 dní pred podpisom či povinnú analýzu z pohľadu hodnoty za peniaze. “Zavedieme štandardné zmluvné dojednania zo strany štátu, ktoré bude potrebné rešpektovať. Ak by boli tieto povinnosti na strane štátu upravené osobitným zákonom alebo všeobecne záväzným predpisom, nemohli by zmluvné strany argumentovať nevedomosťou či dobrým úmyslom,” vysvetľuje návrh Zuzana Števulová, gestorka PS/SPOLU pre spravodlivosť. 

Prísny režim má fungovať najmä pri zmluvách v hodnote nad 10 mil. eur. Povinnou prílohou zverejnenej zmluvy bude pre zmluvy na veľké objemy peňazí doložka o posúdení hodnoty za peniaze a právnych rizík zmluvy, ktorú vypracuje Ministerstvo financií SR alebo ním poverená inštitúcia. Pri súdnych sporoch vyplývajúcich z veľkých zmlúv bude štát povinne zastupovať Ministerstvo financií SR.

Ako bude vyzerať zákaz nevýhodných zmlúv (Osobitný zákon o postupe pri uzatváraní zmlúv v mene Slovenskej republiky)

  • posilní zodpovednosti štatutárov všetkých právnických osôb v súlade európskymi štandardmi,

  • zavedie povinnosť štátu vymáhať náhradu škody od verejných činiteľov, ktorí boli odsúdení v trestnoprávnom konaní,

  • zavedie možnosť odstúpiť od zmluvy, ak sa preukáže, že pri jej uzatváraní došlo k trestnému činu korupcie, machinácií, podvodu, neplnenia povinností verejného činiteľa pri správe cudzieho majetku a podobne,

  • upraví uzatváranie dodatkov k existujúcim zmluvám tak, aby podliehali prísnejším pravidlám

  • Pri veľkých zmluvách (nad 10 mil. eur): 

  • upraví povinnosť zverejniť návrh zmluvy aspoň 30 dní pred uzavretím a možnosť podpísať ju len v zverejnenej podobe (o výnimkách by musela rozhodovať vláda)

  • zavedie povinnosť posudzovať a zverejniť hodnotu za peniaze a právne riziká zmluvy

Najnovšie články

Zostaňme v kontakte

Meníme politickú kultúru, zaväzujeme sa neútočiť a jednať s našimi partnermi konštruktívne.

Toto pole je povinné
Toto pole je povinné

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavení vášho prehliadača, súhlasíte s ich používaním. Viac o používaní súborov cookie.