Viedli sme najtransparentnejšiu kampaň

Zistiť viac

Útočia na nás

Lebo sa boja – o svoje miesta a kšefty.

Prečítajte si fakty k nepravdivým tvrdeniam o našich predstaviteľoch:

 • Gorilie mláďa

  Píše M. Beblavý

  Hlavnými aktérmi Gorily sú Jaroslav Haščák, Anna Bubeníková, Robert Fico, František Határ a Jirko Malchárek. Kauza Gorila sa odohravala v rokoch 2005-06, kedy som ako nečlen strany bol štátnym tajomníkom pod Ivetou Radičovou. Nebol som na rozdiel od Roberta Fica na Vazovovej, nestretával som sa ani sa nestretávam s oligarchami, na nahrávke nie som ani sa tam nespomínam.

  O Gorile som nevedel až do momentu, keď sa objavila pred voľbami v roku 2011 na internete. Nebol som súčasťou spravodajských hier, som preto jeden z mála politikov na Slovensku, ktorý spis spoznal až v deň, keď bol zverejnený. V tom čase si nikto nebol istý, či je pravá a či to nie je len súčasť predvolebného boja. Keď som sa pýtal svojich straníckych šéfov na Gorilu, hovorili mi to, čo hovorili verejne – že nie je pravá a že sa ničoho nedopustili.

  Kandidoval som vtedy z 20. miesta na kandidátke a ľudia ma prekrúžkovali na šieste. Keď som sa stal poslancom, ako predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcii som Annu Bubeníkovú dokonca vo výbore stíhal. Stíhanie zastavili práve hlasy poslancov Smeru. Navyše, ministri za Smer majú rezort vnútra pod palcom takmer nepretržite od roku 2006. Vyšetrovaniu kládli jednu prekážku za druhou. Preto kauza dodnes nie je uzavretá.

  Proti oligarchom ako Penta preukázateľne bojujem, chodili mi od nich výhražné listy, bojoval som proti Paškovým kauzám. Postavil som sa proti voľbe Trnku – dokonca sme s Janou Dubovcovou navrhli čestného kandidáta na generálneho prokurátora, p. Hrivnáka, a neskôr sme podporovali Čentéša.

  A bojujem ďalej. Na obmedzenie moci oligarchov predkladáme Lex Haščák, ktorý spočíva v zavedení  zákazu krížového vlastníctva v zdravotníctve a v médiách.

  Pre viac informácii si môžete pozrieť tlačovú konferenciu, kde na útoky reagujem.

 • Prisluhovač sociálneho netvora

  Píše M. Beblavý

  V roku 2002 som sa stal štátnym tajomníkom na ministerstve práce. Do funkcie som bol menovaný ako odborník – bol som práve na výskumnom pobyte v USA, ktorý som musel predčasne ukončiť. Slovensko pár rokov predtým vyviazlo z mečiarizmu a čakalo nás veľa práce. Mal som 25 rokov, nebol som členom žiadnej strany a ponuku som prijal ako veľkú výzvu. 

  Do mojej kompetencie patrila agenda zamestnanosti, sociálnych dávok a rodiny. Počas môjho pôsobenia sa mi podarilo napríklad presadiť školské obedy pre deti z chudobných rodín a zmeniť sociálne dávky tak, aby sa nezamestnaným oplatilo pracovať. K svojej práci z toho obdobia sa hrdo hlásim dodnes.

  Nenahováram si, že všetko čo vtedajšia vláda urobila, bolo ideálne. Ani v rámci ministerstva sme sa vždy nezhodli. Keď však došlo k eticky spornému konaniu, sám som sa pričinil o to, aby z neho boli vyvodené dôsledky. Vtedajší minister Kaník následne podal demisiu.

 • Dieťa privatizérov

  Píše M. Beblavý

  Keď na človeka nič nemajú, aspoň si vymyslia. Tento postup bol aj na mňa uplatnený mnohými politikmi, ktorí nemohli nájsť závadu na mojich majetkových pomeroch, pretože žijem normálny život vyššej strednej triedy. Mám jeden dom a jedno auto. Blaha, Matovič, Frešo a ďalší si teda vymysleli, že som synom zbohatlíka z mečiatovskej privatizácie. Tu sú fakty:

  Žiadna mečiarovská privatizácia

  Za Mečiara sa moja rodina nezúčastnila žiadnej privatizácie. Privatizácia Palma-Tumys a.s. bola uskutočnená ešte začiatkom 90. rokov počas vlády Jána Čarnogurského, nie za Vladimíra Mečiara. Nemá nič spoločné s mečiarovskou privatizáciou ani svojim obsahom a podmienkami. Približne 15 členov najvyššieho manažmentu a ďalších 500 ľudí, zamestnancov, sa stalo akcionármi na základe rozhodnutia vlády, že viaceré potravinárske podniky sa nevložia do kupónovej privatizácie. Kúpna cena 1,1 miliardy korún, ktorá bola vyššia ako účtovná hodnota spoločnosti, bol predložený kvalifikovaný rozvojový projekt, na ktorý VÚB požičala 300 mil. SK. To je prvá splátka kúpnej ceny FNM SR. Ďalšie splátky voči FNM splácala Palma-Tumys a.s. zo ziskov. Za 16 rokov presiahli investície ďalšiu miliardu korún. Spoločnosť splatila úver VÚB aj splátky kúpnej ceny FNM. Namiesto dobrého života manažment a noví akcionári firmu najprv splatili a potom do nej investovali.

  Žiadne schránkové firmy

  Moji politickí oponenti občas spájajú Palmu s firmami sídliacimi na Cypre či na Belize. Táto skratka sa im hodí, pretože ako poslanec sa dlhoročne osobne zasadzujem za obmedzenie možnosti schránkových firiem obchodovať so štátom – tzv. protischránkový zákon. Vďaka nemu si dnes môžete aj vy ľahko pozrieť konečných užívateľov výhod spoločností obchodujúcich s verejným sektorom, napríklad aj Palmy.

  Pravda je, že počas otcovho pôsobenia v Palme, patrila spoločnosť výhradne jej manažérom a zamestnancom. V roku 2008 ju predali Slavii Capital, resp. jej Palma Group a.s., ktorá bola jediným nadobúdateľom. Po predaji akcií zostal môj otec ešte šesť mesiacov v dozornej rade a následne zo spoločnosti odišiel. To, ako Slavia s Palmou disponovala neskôr, na aké ďalšie spoločnosti ju previedla, nemohli pôvodní akcionári nijako ovplyvniť.

  Predaj Palmy zarobil hlavne zamestnancom, môj otec mal len 6% podiel

  V roku 2008 sa uskutočnil predaj Palma-Tumys a.s., vynútený vekom akcionárov a absenciou nástupníctva. Všetky akcie boli v rámci medzinárodného tendra predané finančnej skupine Slavia Capital za 60 miliónov euro. Existujú o tom riadne doklady – kúpne zmluvy, protokoly, zoznamy akcionárov. Ak existuje nejaký príklad úspešnej manažérskej privatizácie so širokou účasťou zamestnancov, tak je to Palma-Tumys a.s. Radoví zamestnanci na základe dohody dokonca predali svoje akcie za vyššiu cenu ako manažéri.

  Môj otec bol celý život poctivým zamestnancom Palmy

  Môj otec pracoval od promócie do dôchodku len v jednej spoločnosti a to v Palme (1972 – 2008). Z toho viac ako 30 rokov vo funkcii námestníka riaditeľa alebo generálneho riaditeľa. Až do roku 1997, teda 20 rokov po tom, čo sa stal námestníkom spoločnosti, býval v panelákovom byte na konci Petržalky. Následne až do dôchodku býval v byte na Kramároch. Až na dôchodku si postavil rodinný dom v Záhorskej Bystrici.

  Z predaja akcií Palmy som nedostal ani euro

  Jeho podiel ako generálneho riaditeľa v Palma-Tumys a.s. bol v čase privatizácie približne 6%. Bol rovnaký ako podiel viac ako desiatky ďalších akcionárov. Malú časť týchto akcií na mňa ešte v 90. rokoch previedol. Keďže som sa od 17 rokov živil vlastnou prácou a od rodičov som nedostal byt, auto, ani nič podobné, tak ani tieto akcie som nepovažoval za svoje. Počas môjho pôsobenia na ministerstve práce, som vlastníctvo akcií riadne uvádzal v majetkovou priznaní. Keď sa Palma predávala, podpísal som otcovi splnomocnenie, on ich predal Slavii a peniaze boli poslané na jeho účet.

 • Stranícky turista

  Píše M. Beblavý

  Odkedy sa pamätám, verejný život ma vždy zaujímal. Do priameho kontaktu s politikou som sa dostal prvý raz v roku 2002. Vtedajšia vláda mi ponúkla miesto štátneho tajomníka na ministerstve práce. Slovensko stálo po zmene režimu a období mečiarizmu pred mnohými výzvami. Chcel som prispieť k ich riešeniu. Na pozíciu som nastupoval ako nezávislý odborník a prerušil som kvôli nej výskumný pobyt na univerzite v USA.

  V roku 2009  som sa stal členom SDKÚ a do Národnej rady SR som bol zvolený v roku 2010. Počas Radičovej vlády som presadil najviac zákonov a pozmeňovacích návrhov zo všetkých poslancov. Patrí medzi ne povinné zverejňovanie záverečných prác, protikorupčný zákon o verejnom obstarávaní či povinné zverejňovanie informácii o eurofondoch. 

  V roku 2013 som zo strany vystúpil spolu s Luciou Žitňanskou. Bolo to po tom, ako som zistil, že nové vedenie strany podlieha oligarchom a púšťa do nej ich biele kone. SDKÚ sa vydala na cestu, ktorou prešlo HZDS a za jej neschopnosť prejsť vnútornou očistou ju voliči v nasledujúcich voľbách potrestali.

  Na politiku som nezanevrel. Som presvedčený, že aktívna účasť na správe vecí verejných je dôležitým nástrojom pozitívnej zmeny na Slovensku. Preto som investoval svoju energiu, čas aj peniaze do budovania strany Sieť. Voličom som sľúbil bojovať proti Ficovi. Keď sa vedenie strany rozhodlo pre účasť vo vláde so Smerom, odišiel som. Nepresvedčil ma ani nátlak ani ponuka miesta ministra školstva v prípade, že nebudem robiť problémy.

  Rovnako tak urobila aj Katarína Macháčková a Simona Petrík. Na Slovensku nám chýbala politická sila, ktorej by ľudia mohli veriť, ktorá by konala poctivo, slušne a s ohľadom na najlepší záujem krajiny a jej ľudí. Spoločne s Katarínou, Simonou a Jozefom Mihálom sme preto v roku 2018 založili SPOLU – občianska demokracia. Stranu, ktorú sme postavili na pilieroch demokratických a európskych hodnôt, širokej a celoslovenskej členskej základne a transparentného financovania našimi členmi a podporovateľmi. 

  Dnes máme vyše 800 členov a vyše 6000 podporovateľov. Uspeli sme v eurovoľbách, VÚC aj komunálnych voľbách – máme dvoch europoslancov a 19 starostov a starostiek a 358 poslancov a poslankýň. Naša strana je financovaná výhradne z príspevkov členov a podporovateľov (podrobný prehľad nášho financovania nájdete tu). Sme prvou stranou na Slovensku, ktorá si financovanie kampane nepožičala od veľkých darcov ale od 40 našich členov a sympatizantov. Som hrdý, že v SPOLU budujeme kultúru novej politiky – strany postavenej na hodnotách, ľuďoch, riešeniach a spolupráci.

 • Dajte pokoj mojej rodine

  Píše M. Beblavý

  Vždy, keď som sa začal venovať nejakej kauze alebo šiel po ľuďoch, ktorí kradnú, korumpujú či inak podvádzajú, signálom, že som na dobrej stope boli útoky, ktoré sa rýchlo objavili.

  Žiaľ, keďže nevedia nájsť nič presvedčivé na mňa, pokúšajú sa mi ublížiť tým, že útočia na moju rodinu. Moji blízki si však, na rozdiel odo mňa, verejný život nevybrali. Preto uvediem fakty aj za nich.

  Deň po proteste pred domom Jaroslava Haščáka sa v platenom príspevku bývalého smeráka Martina Borguľu na Facebooku objavila informácia o mojom bratovi. Ten v minulosti pôsobil vo vedení firmy Corwin spoločne s Annou Bubeníkovou. Správy mali naznačiť, že mi z toho vyplýval konflikt záujmov. Tieto informácie po víkende pomohli šíriť ešte noviny vlastnené firmou pána Haščáka – Plus jeden deň a tiež denník blízky strany Smer, Pravda.

  Aká je pravda: môj brat nie je akcionárom danej spoločnosti takmer šesť rokov. V čase keď v Corwine pôsobila aj pani Bubeníková, som ako ju ako predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií stíhal za porušenie zákona. To najlepšie ukazuje, že žiaden konflikt záujmov neexistoval. Stíhanie však zastavili poslanci Smeru. Za to, prečo pani Bubeníkovú chránili, by sa mali zodpovedať oni.

 • Pozemky primátorky Prievidze K. Macháčkovej

  Píše Katarína Macháčková

  V roku 2006 som ako opozičná poslankyňa v Prievidzi spoločne s ďalšími členmi zastupiteľstva hlasovala za predaj pozemkov z majetku mesta. O desať rokov neskôr dcéra kúpila jeden z pozemkov približne za 20-násobok pôvodnej ceny. Stala sa treťou súkromnou vlastníčkou pozemku v poradí od jeho predaja mestom.

  Napriek týmto faktom sa politickí súperi opakovane snažia vyrobiť z kúpy pozemku kauzu. Snažia sa ľuďom predať príbeh o “majstrovskom” pláne, ktorý som mala spustiť v roku 2006 ako opozičná poslankyňa a zavŕšiť o desať rokov neskôr ako primátorka Prievidze.

  Táto “kauza” bola súčasťou predvolebného boja pred komunálnymi voľbami 2018. Médiám boli rozoslané doklady, ktoré boli pravdepodobne nezákonným spôsobom získané z katastrálneho úradu. Obvinenia som náležite vysvetlila a Prievidžania mi vo voľbách opäť dali dôveru.

  Mestské zastupiteľstvo odmietlo podnet

  Napriek tomu je kúpa pozemku znova na pretrase. Mestské zastupiteľstvo vybavovalo starý podnet, ktorý tvrdil, že som mala porušiť ústavný zákon o ochrane verejného záujmu. Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií v Národnej rade SR podnet postúpil mestskému zastupiteľstvu v Prievidzi koncom minulého roka. No až teraz bola vec predložená na rokovanie zastupiteľstva, čím sa opäť dostala do pozornosti médií. (Spojenectvo PS a Spolu v Prievidzi nefunguje, Macháčkovú stále trápi kauza jej domu)

  Podklady pre rozhodnutie mestského zastupiteľstva zabezpečovala komisia na ochranu verejného záujmu. Komisia je zložená z predstaviteľov všetkých strán, ktoré majú zástupcu v mestskom zastupiteľstve a zástupcu nezávislých. Aj preto v nej má väčšinu moja súčasná opozícia, ktorá proti mne kandidovala v komunálnych voľbách.

  Komisia sa podnetom opakovane zaoberala niekoľko mesiacov. Vyžiadala si množstvo dokumentov z minulosti – zápisnice, žiadosti, hlasovania či nahrávky zo zasadnutia zastupiteľstva z roku 2006. Mestský úrad poskytol všetko, čo bolo k dispozícii. Komisia nepreukázala nič nové, žiadne konkrétne porušenia zákona a svoje uznesenie riadne nezdôvodnila. Napriek tomu odporučila zastupiteľstvu schváliť uznesenie, ktoré tvrdí, že som porušila ústavný zákon.

  Mestské zastupiteľstvo uznesenie neschválilo. Proti hlasovala aj časť opozičných nezávislých poslancov. Rozhodnutie teda nie je iba vôľou poslancov z môjho poslaneckého klubu.

  Čo sa naozaj stalo v roku 2006

  Pokúsim sa znovu vysvetliť, čo sa pred trinástimi rokmi naozaj stalo. V roku 2006 som v Prievidzi pôsobila ako opozičná poslankyňa voči vtedajšiemu vedeniu mesta. V mestskom zastupiteľstve  sa hlasovalo o predajoch množstva nehnuteľností v meste.

  Hlasovať o majetkových žiadostiach na zasadnutiach zastupiteľstva bolo pre mňa ako mestskú poslankyňu súčasťou výkonu verejnej funkcie. O prevode pozemkov som nerozhodovala sama. Hlasovala som ako členka kolektívneho orgánu, ktorému zo zákona prináleží rozhodovať o predaji majetku z vlastníctva mesta. Ako opozičná politička som na výsledok mala zanedbateľný vplyv.

  V roku 2006 sa hlasovalo aj o predaji pozemku vo vlastníctve mesta, ktorý som si neskôr po desiatich rokoch kúpila. Je pravda, že som mala oň záujem aj v roku 2006. Ale keďže si vyžadoval náročné zmeny inžinierskych sietí, nechala som to tak. Na pozemku bolo potrebné vykonať prekládky stredotlakového plynovodu, dobudovať prípojky vody a plynu. Nebola doriešená ani prístupová komunikácia. Využívanie pozemku znehodnocovalo umiestnenie teplovodu, pri ktorom bolo potrebné dodržať ochranné pásma.

  Čo sa naozaj stalo v roku 2016

  Pár dní pred vlaňajšími komunálnymi voľbami sa objavili informácie, ako som sa v roku 2016 lacno dostala k pozemku, o ktorom som v roku 2006 hlasovala. Znie to bombasticky, ale fakty sú jednoduché. Mesto Prievidza v roku 2006 predávalo viaceré pozemky za účelom výstavby rodinných domov, keďže malo zámer podporiť výstavbu. Ich cena bola buď 165 Sk/m2 (5,48 €/m2) alebo 82,50 Sk/m2 (2,72€/m2).

  Cena, ktorú navrhovalo mesto, odrážala chýbajúce prípojky vody, plynu, elektriny, doriešená nebola ani prístupová komunikácia. Bola podobná cenám, za ktoré mesto predávalo aj iné mestské pozemky s podobnými vlastnosťami. Nešlo teda o “lukratívne pozemky za rozprávkovú cenu”. Naopak, cena zohľadňovala náročnosť nevyhnutných úprav. Aj preto som v roku 2006 hlasovala za predaj.

  Vlastníčkou jedného pozemku som sa stala po desiatich rokoch od hlasovania. Pozemok sme s dcérou zamenili za náš byt, pretože otehotnela a výstavba domu by bola pre mladú rodinu náročná. Dcéra sa vlastníčkou pozemku stala v roku 2015 ako tretia v poradí od jeho predaja mestom.

  Kúpila ho spolu s rozostavanou stavbou za trhovú cenu 58,24 €/m2 určenú znaleckým posudkom, teda nie za cenu 2,74€/m2, za ktorú pozemky predávalo mesto v roku 2006. Kúpna cena určená znalcom odrážala situáciu na trhu nehnuteľností. Zohľadňovala, že dovtedajší majiteľ doriešil inžinierske siete, napríklad prekládku stredotlakového plynovodu.

  Zhrnuté, podčiarknuté: mojim hlasovaním v roku 2006 som nepriniesla majetkový prospech ani sebe, ani svojim blízkym. Fakty potvrdené rozhodnutím mestského zastupiteľstva hovoria, že som nekonala v rozpore s ústavným zákonom o ochrane verejného záujmu.

  Verejnú kontrolu vítam

  Verejná kontrola prirodzene patrí ku komunálnej aj parlamentnej politike, ovplyvňuje dôveru verejnosti k nám politikom a k našim rozhodnutiam. Je prirodzené, že ako primátorka Prievidze a poslankyňa Národnej rady SR som pod dohľadom verejnosti, mestského zastupiteľstva a parlamentu. Snažila som sa preto na možné otázky okolo kúpy pozemku vždy odpovedať poctivo a vecne.

 • Spolupráca s ŠtB

  Píše M. Beblavý

  Nedávno sa začala objavovať informácia o spolupráci môjho otca s ŠtB. Ľudsky ma mrzí, že stará generácia politikov, ktorá nevie nájsť špinu na mňa sa uchyľuje ku klamstvám a útokom na moju rodinu. Považujem to za neprípustné a neužitočné pre Slovensko a ľudí, ktorí tu žijú.

  Mal som 15 rokov, keď otcovi prišla domov pošta z Ministerstva vnútra Českej a slovenskej federatívnej republiky. Obálku otvoril predo mnou a mojim bratom. Vtedy sa prvý krát dozvedel o tom, že bol evidovaný ako kandidát tajnej spolupráce a neskôr dôverník ŠtB.

  Túto chvíľu si pamätám aj preto, lebo ho to zaskočilo a šokovalo. Verím mu, pretože je človekom, ktorý žil čestne a ktorý ma celý život vychovával k hodnotám, ktorými dnes žijem. A tiež predpokladám, že ak by takúto správu čakal, neotváral by ju pred svojimi deťmi.

  Podľa rozhodnutia Ústavného súdu ČR sa dôverník ani kandidát neradia medzi kategórie vedomej spolupráce. Nie všetci, s ktorými ŠtB spolupracovala o tom vedeli, čo dokazuje aj niekoľko rozhodnutí súdov. Existuje množstvo prípadov, keď boli na ľudí s prístupom k dôležitým informáciám nasadení vyzvedači.

  Potvrdzuje to aj fakt, že počas pôsobenia lustračného zákona, mali vedomí spolupracovníci ŠtB zákaz pôsobiť vo vysokých funkciách. Môj otec sa v roku 1992 mohol stať generálnym riaditeľom podniku Palma aj preto, že vedomým spolupracovníkom nebol.

  Otec v roku 1988 cestoval do USA kvôli celosvetovému stretnutiu partnerov koncernu Beiersdorf, od ktorého mala Palma licenčnú zmluvu na výrobu kozmetiky NIVEA. V tej dobe možnosť vycestovať vyžadovala množstvo kontrol, povolení aj podpisov. Po návrate bol z titulu svojej práce v kontakte s mnohými ľuďmi. Nikdy však nepodpísal spoluprácu.

 • Útoky Zuzany Šubovej

  V SPOLU – občianska demokracia dlhodobo a preukázateľne bojujeme s korupciou. Vrátane tej, ktorá súvisí s eurofondami. Pani Šubovú sme k nám vzali dobrovoľne a umožnili sme jej dostať sa na viaceré pozície v strane aj mimo nej. Mrzí nás, že pani Šubová u nás nebola spokojná s podporou, ktorú sme je poskytli. Vznášanie nepodložených obvinení a vyrábanie neexistujúcich káuz pred voľbami však Slovensku ani ľuďom nepomôže. Je to naopak presne ten typ politiky, ktorá drží Smer a Roberta Fica pri moci už vyše desaťročie.

  Pani Šubová pracovala na ministerstve pôdohospodárstva, kde upozornila na pochybné poradenské služby Deloitte. V našom tíme si vážime odvahu a pracovitosť a preto sme privítali, keď sa rozhodla vstúpiť do SPOLU. Po tom, čo odišla z ministerstva pôdohospodárstva, sme Zuzanu Šubovú verejne a preukázateľne podporovali v jej boji za čistejšie eurofondy. Viackrát som sa s ňou osobne stretol, aby som jej poradil a povzbudil ju v jej snahe. Žiaľ, nie vždy to bolo v ideálnych podmienkach, ale tak SPOLU funguje. Ja sám nemám kanceláriu, asistenta, ani kávovar.

  V komunálnych voľbách sme pani Šubovú radi nominovali a úspešne za SPOLU kandidovala na poslankyňu miestneho zastupiteľstva v Bratislave. Zvolili sme ju aj za členku Etickej komisie našej strany. Sme presvedčení, že na to, aby nám ľudia dôverovali musíme sami dbať na čestnosť a dodržiavanie pravidiel. Úlohou komisie je prešetrovať podnety na porušenie etických štandardov, ktoré sme si ako strana sami stanovili.

  Pani Šubová bola dlhodobo nespokojná s tým, že manžel inej členky pôsobí vo firme Deloitte. Zároveň nikdy neuviedla dôvody – konkrétne konanie, alebo napojenie na kauzu, ktorej sa venovala, pre ktoré by pre nás mala byť táto členka neprijateľná. V našej komunikácii som sa jej snažil vysvetliť, že byť niekoho manželkou v SPOLU nepovažujeme za spravodlivý dôvod hodný vylúčenia zo strany. Pani Šubová v našej písomnej konverzácii pôsobila, že moje vysvetlenie rešpektuje, preto som s ňou túto vec ďalej neriešil. Dnes, žiaľ, napriek tomu tvrdí, na základe subjektívnych dojmov, že táto členka má v strane špeciálne postavenie. Nie je to pravda. Uvádzaná členka nemá v strane funkciu ani iné postavenie, ktoré by ju v rozhodovaní o strane zvýhodňovalo oproti iným členom. Pomáha oslovovať voličov, rozdáva letáky či kávu v uliciach ako každý iný člen. Od tejto členky SPOLU prijalo v niekoľkých platbách 520 eur za členské a mimoriadne členské.

  Pani Šubová nakoniec zo SPOLU odišla v polovici februára potom, ako sa nedostala na kandidátku do Európskeho parlamentu. Keďže sme uzavreli koalíciu s PS, z pôvodne zamýšľaných 14 miest sme do volieb nakoniec nominovali len 7 kandidátov. Aj mnohí ďalší mimoriadne kvalitní kandidáti sa tak na kandidátku nedostali. Pani Šubová bola dlhodobo nespokojná aj preto (a to som pochopil až neskôr), že očakávala od SPOLU servis na vyššej úrovni, než sme boli schopní poskytnúť. Chcela sa efektívnejšie venovať svojej protikorupčnej kauze, čomu plne rozumiem. SPOLU je však zatiaľ mimoparlamentná strana, ktorá funguje len z členských príspevkov, maximálne úsporne. Každý poslanec či poslankyňa má v strane aj ďalšiu funkciu, aby suplovali prácu zamestnancov, ktorých nemáme dostatok. Každý náš zamestnanec robí dve až tri funkcie, aby sme zabezpečili základné fungovanie. Žiaľ, dnes nemáme zdroje na protikorupčný tím, ktorý si pani Šubová predstavovala.

  Je nám ľúto, že u nás pani Šubová nebola spokojná a pevne veríme, že v budúcnosti budeme mať príležitosť spolupracovať s ňou aj so stranou SaS, v ktorej v súčasnosti pôsobí. Mrzí nás však, že sa svoje pochybnosti rozhodla verejne komunikovať bez uvedenia všetkých relevantných faktov. Navyše krátko pred voľbami na tlačovej konferencií, ktorá sa nás netýkala. Pani Šubová svojim neúplným vyjadrením založeným prevažne na jej dojmoch vzniesla voči SPOLU neoprávnené podozrenie, ktoré sme nemohli nechať bez reakcie.

 • Útoky na podnikanie Ivana Štefunka

  Ivan Štefunko bol profesionálny technologický investor. Investoval priamo či nepriamo do viac ako 50 slovenských firiem, podnikal transparentne, nezneužíval systém cez žiadne schránkové firmy na Cypre a nejasné štruktúry. Všetky jeho majetkové podiely a väzby sú verejne dostupné na internete.

  MONOGRAM TECHNOLOGIES SPRAVILA PODOZRIVÉ OBCHODY

  Vo firme Monogram Technologies nemá Ivan Štefunko priamy podiel. Je vlastníkom iba ¼ spoločnosti, ktorá vlastní spomínanú firmu a majú ju vo svojom portfóliu. Keďže v dobe obchodu nebol v žiadnom orgáne firmy Monogram Technologies, tak nemal priamy dosah na riadenie a už vôbec nie na zákazky danej spoločnosti. Ako menšinovému vlastníkovi inej spoločnosti nemá žiadny nárok, zákonný alebo iný, mať prístup k informáciám o dennodenom chode Monogram Technologies či ovplyvňovať rozhodnutia manažmentu.

  O podozreniach sa dozvedel od novinárov a odsúdil prípadné nekalé praktiky. Pravidelne a otvorene s novinármi komunikoval a snažil sa danú situáciu vyriešiť s pozície, ktorú ako menšinový vlastník druhej spoločnosti mal. Nikdy nepodpísal, neschválil a nepodporil nijakú neetickú praktiku v žiadnych zo svojich spoločností. Z firmy Monogram Technologies si nikdy za tieto obchody nevzal a ani si nebude brať zisk.

  Aj na základe týchto skutočností sa Ivan Štefunko rozhodol predať svoje podiely v spoločnosti, ktorá je akcionárom v Monogram Technologies. Nie je to však jednoduchá záležitosť pre zložitosť zmlúv a procesov v investorských spoločnostiach ako je táto, tento proces trvá mesiace.

  Platí to aj pre prípad obstarávania na VŠVU z roku 2012. Ivan Štefunko sa o tomto prípade dozvedel od novinára z Aktuality.sk. Vzhľadom na veľkosť jeho portfólia a postavenie vo firme Monogram Technologies nie je informovaný o zákazkách či manažérskych rozhodnutiach.

  PREPOJENIE NEULOGY A PRO PARTNERS

  Neulogy a.s. vypracovalo biznis plán, na základe ktorého Ivan Štefunko s Martinom Brunckom oslovili viacerých investorov. Jedným z nich bola aj spoločnosť Pro Partners. Investovali zhruba 300-tisíc eur, ktoré mali garantovať počiatočné vybudovanie firmy a vďaka tejto investícii získali menšinový podiel v spoločnosti. Spoločnosť si stanovila odvážne ciele a mnohé z nich naplnila. Stala sa rešpektovaným partnerom vedeckých inštitúcií doma aj v zahraničí. Pomáhala budovať startupový ekosystém, a podieľala sa na vzniku niekoľkých úspešných iniciatív ako napríklad Startup Awards. Neulogy pomohla dostať inovatívne podnikanie do pozornosti médií, univerzít, politikov, ale i podnikateľov samotných. Neulogy spoluzakladala SAPIE (Slovenskú alianciu pre inovatívnu ekonomiku), ktorá je reprezentatívnym hlasom tohto sektoru v celej spoločnosti.

  FIRMA PELICANTRAVEL.COM ČERPÁ ZO ŠTÁTNEHO ROZPOČTU OBROVSKÉ MNOŽSTVO PEŇAZÍ

  Ivan Štefunko nikdy nebol konateľom firmy pelicantravel.com, hoci ju zakladal a bol aktívny v jej začiatkoch. Doteraz je iba šestinovým spoločníkom. Keďže firma je zisková, zárobok Ivana Štefunka pochádza z dividend. Ide o zďaleka najväčšiu spoločnosť v oblasti predaja leteniek na Slovensku a jej kumulatívne obraty v období od roku 2011 sú viac ako 400 miliónov eur. Veľmi zriedkavé dodávky štátnym inštitúciám na základe riadnych tendrov sú teda v objeme menej ako 0,3 %.

  ŠTEFUNKO JE PREPOJENÝ NA EURÓPSKE FONDY (JEREMIE)

  JEREMIE bolo celoeurópskou schémou na podporu inovatívneho podnikania, nešlo teda o “Európske fondy” národného typu. Prostredníctvom schémy neboli udeľované granty, ale investície – výmenou za menšinový podiel vo firme, ktorý investori (jeden verejný a 39 súkromných investorov) získali vo fonde. Je to schéma, ktorá sa v mnohých krajinách (Litva, Lotyšsko, Bulharsko či Rumunsko) ukázala ako úspešná. Slovensko ju implementovalo ako posledné. A to nasledovným spôsobom: Slovenská republika poverila výberom manažéra Európsky Investičný Fond, aby sa obmedzili politické či iné vplyvy. Medzinárodný tender trval skoro dva roky, zúčastnilo sa ho viac ako desať uchádzačov, a Neulogy Ventures a.s. so skúsenými fínskymi a belgickými investormi získala mandát. Slovenské štátne orgány na tento proces nemali žiadny vplyv. Tento istý proces sa udial aj v iných krajinách, v ktorých schéma zaznamenala úspech.

  DÁTA O JEREMIE NIE SÚ VEREJNÉ

  Keďže nejde o verejnú zákazku domáceho charakteru, nepodlieha zákonu o slobodnom prístupe ku informáciám Slovenskej republiky. Hospodárenie a nakladanie s investičnými zdrojmi Neulogy Ventures je však viac než transparentné, a to hneď z niekoľkých dôvodov:

  • Fond, ktorý investuje, je Luxemburskou entitou, keďže je tam právne prostredie, požívajúce dôveru zahraničných investorov, vrátane Európskeho Investičného Fondu. Fond teda spadá pod kontrolu Luxemburského regulátora.
  • Fond má 40 investorov, pre ktorých pracujú banka Societé General a luxemburský audítor, firma Deloitte.
  • Každá zo zainvestovaných firiem musí mať audit od renomovanej spoločnosti, a ku nej má prístup každý investor na požiadanie.

  KONTRAKT NA VÝSKUM GEOTERMÁLNYCH PLAZMOVÝCH VRTÁKOV

  Firma GA Drilling je skvostom slovenského súkromného vývoja, ktorý pomáha aj univerzitnému výskumu a opačne. Keďže Ivan Štefunko bol pri firme od začiatku a pomáhal jej rásť, postupne do firmy investoval vlastné (rodinné) peniaze a momentálne má vo firme podiel menej ako 0,98 %. Nie je v orgánoch firmy a raz za tri mesiace prichádza s firmou do kontaktu ako malý akcionár v spojitosti s administratívnymi úkonmi. Za rovnakých podmienok, aké musí spĺňať mnoho ďalších medzinárodných aj domácich investorov, sa zároveň stal akcionárom firmy aj fond Neulogy Ventures. Hodnota spoločnosti pritom stále stúpa a predpokladá sa, že si aj v budúcnosti zachová tento pozitívny trend. Ivan Štefunko navyše nemal žiadny vplyv na rozhodovanie o fondoch na vedu a výskum. Firma GA Drilling pritom spolupracuje s najväčšími spoločnosťami energetického priemyslu – BP, Shell, Statoil či Saudi Aramco.

  STAFFINO JE NAPOJENÉ NÁ ŠTÁTNE ZÁKAZKY

  Firma Staffino je súčasťou portfólia Neulogy Ventures. Fond, ktorý spravuje Ivan Štefunko, vlastní podiel menej ako 20 %. Firma Staffino je veľkým inovátorom v oblasti merania a vyhodnocovania spokojnosti zákazníka a pomáha súkromným firmám i verejnej sfére vylepšiť svoje vzťahy s užívateľmi služieb. Zákazky od verejných inštitúcií sú v minimálnej miere, rádovo do 10 %. Bez ohľadu na objem takýchto objednávok však na ne nemá Ivan Štefunko žiadny vplyv. Firma je aktívna vo viac ako piatich krajinách a výrazným tempom rastie.

 • Truban o robotníkoch

  píše M. Truban

  Michal Truban v jednej zo svojich prednášok použil slovo “roboši”. Ľudia, ktorí sa ho snažia zdiskreditovať, to používajú proti nemu a vytrhávajú jeho výrok z kontextu. Michal Truban k tomu povedal: “Robotníkov si vážim. Som z obyčajnej rodiny z Kysúc, kde manuálna práca bola súčasťou každého dňa. Môj otec sa celý život živí manuálnou prácou. Má malú firmu a pracujú s CNC strojmi. Ak niekto chce povedať, že si nevážim robotníkov, tak šíri nepravdu. Povedal som slovo roboši ako slang, nie ako urážku.”

 • Truban a drogy

  píše M. Truban

  Vyskúšal som v živote drogy a mal som priznať celú pravdu hneď, keď sa ma na to redaktorka pýtala. Keďže nemám žiadne korupčné kauzy ani podvody, oponenti na mňa nemajú čo iné vyťahovať, preto sa ma snažia očierniť týmto. Keď som o drogách hovoril na motivačných prednáškach, pracoval som s nimi ako s metaforou toho, že rovnako ako si človek vie vytvoriť zlý návyk (na drogy), rovnako si vie vytvoriť aj pozitívny návyk napríklad k športovaniu. Moje prednášky motivovali ľudí k tomu, aby žili zdravo, športovali a pracovali na sebe.

 • Dezinformácie o daniach pre majiteľov automobilov

  Ján Remeta

  V posledných dňoch sa šíria dezinformácie o tom, že naša koalícia chce zvyšovať dane pre majiteľov automobilov. Nie je to pravda. Prečítajte si, ako je to naozaj:

  PS/SPOLU sa určite nechystá od ľudí vyberať viac peňazí na daniach alebo odvodoch. Podporujeme a navrhujeme zmenu daňového mixu a teda jednotlivých daní tak, aby motivovali ľudí viac pracovať, investovať, viac sa starať o životné prostredie, či svoje zdravie. Teda okrem zníženia daní a odvodov z práce sme v daniach za väčší apel na princíp znečisťovateľ platí. 

  Preto navrhujeme nahradiť jeden zdroj príjmu štátu, iným, ktorý bez zvýšenia celkového zaťaženia ľudí v súlade s logikou znečisťovateľ platí prispeje k zvýšeniu adresnosti a férovosti zaplatenej dane podľa nami vyprodukovaného množstva znečistenia.

  Ako by to v praxi fungovalo?


  1)    V prvom kroku zrušíme registračný poplatok, ktorý dnes občania pri kúpe auta platia vo výške od 33 eur do 3 900 eur a nahradíme ho emisnou daňou z motorových vozidiel, ktorá bude platiť len pre novo zakúpené autá. Nebude platiť pre staré, lebo za tie už ľudia raz štátu zaplatili pri registrácii.

  2)    Environmentálne nastavená emisná daň bude sledovať uhlíkovú stopu auta cez skutočne vypustené emisie /najazdené km a namerané množstvá emisií pri výkone/. Čiže základom zdanenia bude skutočná miera znečistenia, závislá aj od množstva najazdených km. To znamená, že auto, ktoré vypúšťa viac emisií, ale najazdí málo km bude podliehať menšiemu zdaneniu ako auto, ktoré je viac ekologickejšie /vypúšťa menej emisií/, ale najazdí výrazne viac km.

  3)    Opakujúca sa progresívna daň by sa odvíjala od množstva emisií (g/km) a najazdených km s relatívne vyšším zdanením naftových motorov. Daň by bola nastavená tak, aby len kompenzovala výpadok z registračného poplatku, čiže nejde o zvýšenie zaťaženia, len zmenu jeho distribúcie k väčším znečisťovateľom podľa množstva vypustených emisií. 

  4)    Naše interné prepočty ukazujú, že maximálne zaplatená daň by nemala prekročiť 25 eur, čo však závisí od miery zvolenej progresie pri stanovení sadzieb, ktoré vzíde transparente na základe finálnej diskusie s verejnosťou v rámci pripomienkového konania. Dani by podliehali všetky vozidlá, ktoré sú povinné absolvovať emisnú kontrolu, daň by bola súčasťou poplatku za vykonanie emisnej kontroly /čiže by sa platila raz za dva roky/.

  5)    Aj keď emisná daň by sa vzťahovala len na osobné vozidlá, nie nákladné nejde o žiaden dvojaký meter. Lebo nákladné vozidlá už dnes pravidelne platia daň z motorových vozidiel, ktorá v sebe zahŕňa environmentálny prvok, keďže novšie vozidlá sú zdanené menej ako staršie. Postupne by sme chceli aj tu prejsť na zdanenie podľa zanechanej uhlíkovej stopy a zjednotiť to s osobnými vozidlami. 

  6)    Takto nastavená daň má za cieľ:
  a.    nebrániť obnove vozového parku zbytočne vysokými registračnými poplatkami
  b.    zabrániť tvorbe automobilového šrotoviska na Slovensku dovážaním starých vozidiel zo zahraničia, ktoré produkujú vysoké emisie
  c.    postupne edukovať ľudí vo vzťahu k životnému prostrediu zavedením princípu znečisťovateľ platí za primerané náklady


  7)    Pri rozhodovaní o využití verejných zdrojov koalícia PS/SPOLU bude presadzovať verejný záujem pred individuálnym. Preto na rozdiel od súčasného stavu, kedy z dotácií na elektromobily profituje pár vybraných šťastlivcov budeme raziť cestu podpory elektromobility vo verejnej doprave, z ktorej budú pociťovať úžitok viacerí bez ohľadu na ich schopnosti uspieť v prideľovaní dotácií a možností svojho rozpočtu dovoliť si kúpu elektromobilu

 • Hoax o kupovaní hlasov

  Na jeseň sa internetom začala šíriť falošná informácia o tom, že PS/SPOLU kupuje hlasy. Dôkazom mal byť záznam konverzácie, v ktorej mladá žena ponúka za hlas 50 eur. 

  Ide o lož, ktorú odvtedy odhalili aj viaceré médiá. Napriek tomu sa ju podarilo masívne šíriť najmä na sociálnych sieťach či pochybných internetových médiách ako napr. Magazín1. Prevzal ju dokonca aj poslanec Ľuboš Blaha, známy šírením lživých informácií. 

  Žiaľ, aj taká je kampaň pred voľbami, v ktorých ide o veľa. Podobných lží bude asi ešte veľa. Dnes sa týka koalície PS/SPOLU, zajtra to môžu byť iní kolegovia z opozície - väčšina z nás s tým už má skúsenosť. 

  PS/SPOLU sa voči šírenej informácii dôrazne ohradzuje. Našich voličov presviedčame programom, našimi kandidátmi a kampaňou v teréne po celom Slovensku. 

  Šírená konverzácia je podľa všetkého falošná a preto žiadame všetkých, ktorí sa s ňou na sociálnych médiách stretnú, aby ju nahlasovali ako falošnú správu. Ak sa na vás niekto s podobnou ponukou obráti osobne, neváhajte sa prosím obrátiť na Políciu SR a upovedomiť nás o tom.

 • Vyjadrenia Erika Radačovského k Rómom

  E. Radačovský k jeho statusom z roku 2012

  Erik Radačovský sa v súvislosti s medializáciou jeho nevhodných výrokov na sociálnych sieťach rozhodol odstúpiť z kandidátky PS/SPOLU. Erik mal v čase publikovania svojich statusov 15-16 rokov a sám priznáva, že mu v tom čase bola sympatická rétorika Mariána Kotlebu. 

  Neskôr si však začal uvedomovať, že nenávisť nič nerieši a začal hľadať skutočné odpovede na témy, ktoré trápili jeho región. To ho priviedlo na opačnú stranu a dnes patrí Erik medzi aktívnych členov SPOLU a organizuje protesty proti kotlebovcom.

  Tu si môžete pozrieť jeho vyjadrenie k statusom z rokov 2012-2013 http://bit.ly/2O6w854 . Nižšie uvádzame jeho prehlásenie k odstúpeniu z kandidátky PS/SPOLU.

  ODSTUPUJEM Z KANDIDÁTKY, BOJUJEM ĎALEJ
  Keď vás raz dobehne minulosť, musíte sa jej postaviť čelom. Nehľadám výhovorky. Neexistuje ospravedlnenie mojich mladíckych rasistických reči. Ako mladý chalan som sa nechal strhnúť nenávisťou a musím niesť dôsledky. A každému, koho sa moje konanie v mladosti dotklo sa úprimne a od srdca aj dnes ospravedlňujem.
  Je pre mňa neprijateľné, aby za moje slová spred šiestich či ôsmich rokov niesla dôsledky strana a koalícia, ktorá mi dala príležitosť verejne sa angažovať. Odstupujem z kandidátky PS/SPOLU a nebudem sa ďalej uchádzať o hlasy voličov v parlamentných voľbách.
  Stovky kandidátov, členov a dobrovoľníkov v našej koalícii pracujú od rána do večera každý deň, aby vymenili súčasnú vládu. Po celom Slovensku bojujeme proti fašistom, pretože sme presvedčení, že ich nemôžeme nechať pochodovať po našich uliciach.
  Je pre mňa cťou byť súčasťou tohto boja. Verím, že ako človek, ktorý v mladosti podľahol Kotlebovým rečiam, ale neskôr sa z toho poučil, môžem byť v tomto boji užitočný. Chcem v ňom pokračovať, ale nedovolím, aby moja minulosť poškodzovala prácu kolegov a priateľov, ktorých si nesmierne vážim.
  Odstupujem z kandidátky, ale neodchádzam z boja proti nenávisti. Nebudem sa ani ľutovať, ani vyhovárať. Budem ďalej pracovať na tom, aby rasisti a fašisti na Slovensku nevyhrali.

 • Klamstvá o programe PS/SPOLU

  Po internete sa šíria správy o tom, že chceme zakázať poľovníctvo, zdaniť dôchodky či dedičstvo.Všetko sú to klamstvá. A hoci sa bezmenní autori týchto správ oháňajú našim programom, takéto opatrenia v ňom nie sú. Šírenie týchto informácií je veľmi jednoduché, stačí vymyslieť čo najhrozivejší titulok o tom, čo všetko chceme zdaniť a zakázať a v závere vyzvať čitateľov, aby správu šírili. Takým spôsobom sa ľahko oživí aj stará a dávno vyvrátená lož:
  Aká je pravda o našom programe:

  Nejdeme zakázať poľovníctvo: klamstvo o údajnom zákaze šíri sama ministerka pôdohospodárstva Matečná. Ide o starý hoax, ktorý bol dávno vyvrátený aj v médiách. Nič také sa v našom program nenachádza. 

  Nebudeme zdaňovať dôchodky ani dedičstvo:  nič  také nemáme v programe. Je to ďalšie klamstvo. Naopak, navrhujeme znížiť daňové zaťaženie práce ľudí s nižšími a strednými príjmami. Navrhujeme zaviesť naozaj férové dôchodky, ktoré budú kombinovať garanciu minimálneho dôchodku a zároveň budú motivovať k plateniu odvodov. 

  Rušenie SZU:  Nechystáme sa znižovať vzdelávacie kapacity pre budúcich zdravotníkov. Chceme však medikov vzdelávať efektívnejšie a kvalitnejšie. V programe hovoríme, že: „Transformujeme Slovenskú zdravotnícku univerzitu na štandardnú vysokú školu alebo ju zlúčime s lekárskou fakultou.“  Práve súčasná kvalita a podmienky vzdelávania a praktickej prípravy lekárov patria medzi dôvody, pre ktoré mladí zdravotníci utekajú do zahraničia. Ukazujú to aj prieskumy. Sme preto presvedčení, že s tým potrebujeme začať niečo robiť.

  Budeme bojovať s dezinformáciami. Internet priniesol mnoho dobrého, žiaľ priniesol aj nástrahy. Medzi ne patrí ľahkosť šírenia klamstiev a manipulatívnych informácií. Vysporiadať sa s touto hrozbou patrí medzi výzvy modernej doby. Aj preto sme hrdí na to, že ako jedni z mála, sme tejto téme venovali v programe samostatnú kapitolu. 

  Náš program si môžete prečítať, vypočuť aj pozrieť a sami sa presvedčiť, že nič z vyššie spomínaných klamstiev v ňom nemáme.

 • Klamstvá o našom rodinnom dome

  píše M. Beblavý

  Je prirodzené, že sa verejnosť zaujíma o majetok verejných činiteľov. Nebránim sa tomu a vždy som bol v týchto veciach otvorený. Napríklad moje majetkové priznanie nájdete na internete.

  Pred niekoľkými rokmi som si však dovolil ako predseda parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií zaujímať sa o majetok vtedajšieho šéfa Najvyššieho súdu Štefana Harabina. Podozrivo lacno totiž nadobudol luxusný byt v Bratislave. Jeho odpoveďou bol útok na mňa. Hoci som jeho obvinenia už vtedy presvedčivo vyvrátil, v predvolebnej kampani sa mnohým hodí, túto dávno vysvetlenú vec opäť vyťahovať. 

  Dom v bratislavskej Trnávke sme si s manželkou kúpili v roku 2002, ešte predtým, než som sa stal verejným činiteľom. Hodnota nehnuteľnosti bola 4,35 milióna korún (145-tisíc eur). Kúpu sme financovali prostredníctvom jedenapolmiliónovej hypotéky, z predaja manželkinho bytu, za ktorý získala 1,2 milióna korún. Zvyšných 1,65 milióna korún (55-tisíc eur) boli úspory vytvorené najmä z mojej práce pre medzinárodné inštitúcie a prekladateľstva.

Zostaňme v kontakte

Meníme politickú kultúru, zaväzujeme sa neútočiť a jednať s našimi partnermi konštruktívne.

Toto pole je povinné
Toto pole je povinné

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavení vášho prehliadača, súhlasíte s ich používaním. Viac o používaní súborov cookie.