Viedli sme najtransparentnejšiu kampaň

Zistiť viac

VEDIEME NAJTRANSPARENTNEJŠIU KAMPAŇ

Organizácia Transparency International Slovensko (TIS) vo svojom rebríčku transparentnosti volebnej kampane umiestnila na prvé miesto práve kampaň koalície Progresívne Slovensko a SPOLU - občianska demokracia. 

Veľmi sa tešíme takémuto potvrdeniu našej práce, keďže transparentnosť bola pre nás kľúčová už od nášho vzniku a aj vo všetkých predošlých voľbách, ktorých sme sa zúčastnili a v ktorých občania jasne dali najavo, že chcú zmenu. 

Nad rámec zákona sme zverejnili aj výdavky oboch strán od júna minulého roka, keď sme ohlásili spoločný postup do parlamentných volieb. Tieto výdavky vznikli pred oficiálnym začiatkom kampane a založením zákonom stanoveného transparentného účtu. Naši lídri zároveň vyzvali ostatné politické strany, aby sa k takémuto kroku pridali.

 

Hoci to už zákon nevyžaduje, stále zverejňujeme aj príjmy strany, aby nemohlo byť spochybňované, odkiaľ naše prostriedky pochádzajú. Všetky príjmy od roku 2018 sme zverejnili na stránkach Progresívneho Slovenska, prehľad príjmov zverejňuje samostatne aj strana SPOLU - občianska demokracia

Ako prvý a jeden z mála politických lídrov predseda strany Progresívne Slovensko a líder koalície PS/SPOLU Michal Truban zverejnil majetkové priznanie a doložil ho kópiami daňových priznaní. Poskytol ich TIS a verejnosť ich môže nájsť na ich webe. Aj vďaka tomu vyhodnotila TIS kampaň PS/SPOLU ako najtransparentnejšiu. Zverejnením všetkých príjmov a výdavkov koalícia posúva transparentnosť financovania politických strán na ešte vyššiu úroveň. Na požiadanie TIS sme poskytli tiež komplexný priebežný prehľad outdoorových plôch.

Rovnaké očakávania a nároky, aké máme na štát a jeho fungovanie, kladieme aj sami na seba. Chceme férový, transparentný a dobre fungujúci štát, v ktorom sa oplatí dodržiavať pravidlá. 

Do kampane dávame všetko. Aktivity kampane platíme z darov, členských príspevkov a pôžičiek od našich členov a podporovateľov. Okrem finančných zdrojov dávame do nej všetok voľný čas, ochotu našej členskej základne a podporovateľov v zimných mrazoch vychádzať do ulíc a tlmočiť naše odvážne a rázne riešenia pre Slovensko. 

Na kampaň plánujeme celkovo vynaložiť 2 milióny eur. Každý týždeň mávame vyše 20 verejných diskusií, stovky našich dobrovoľníkov môžete stretnúť vo viac ako 30 mestách a obciach, v nasledujúcich dňoch plánujeme rozniesť vyše 2 milióny výtlačkov našich volebných novín, voličov však chceme osloviť aj online. 

Naše zdroje sú však obmedzené. Nedokážeme sa vyrovnať našim súperom, ktorých zdroje sú násobne širšie a násobne menej transparentné.

Našu kampaň podporujú stovky drobných darcov a sľubujeme, že oligarchov bude bolieť každé darované euro, ktorým ľudia na našu najtransparentnejšiu kampaň prispejú. “Nestačia frázy ako v súlade so zákonom. Ak chceme zmeniť Slovensko, musíme začať u seba a ísť príkladom. Presne tak transparentne, ako spravujeme financie našej koalície, rovnako transparentne chceme spravovať aj štát. Nemáme čo skrývať,” vysvetľuje líder koalície Michal Truban.

Naša kampaň však nie je len o peniazoch. Je o množstve hodín dobrovoľníkov, stážistov, spolupracovníkov na centrálnej, krajskej či okresnej úrovni. Volebnou manažérkou zastrešujúcou všetky aktivity kampane je Claudia Tran, stratégiu a komunikáciu riešime v rámci vlastných kapacít pomocou Martina Burgra, Rada Baťa a Zuzany Vargovej a hovorkyne koalície Silvie Hudáčkovej. Terénnu kampaň vedie Grétka Pavlovová spolu s komunitnými manažérmi oboch strán Ivanom Sakinom a Matejom Bučkom. Správu sociálnych médií riadi Martina Ďurčeková z agentúry House of Ukulele, fundraisingové konzultácie poskytuje Zuzana Suchová. 

Slovensko čakajú zlomové voľby. Naša krajina a spoločnosť bude stáť na križovatke - môžeme nechať pokračovať vládu oligarchov a mafie posilnenú o podporu fašistov. Alebo si zvoliť zmenu a spoločne ukázať, že sme modernou a férovou európskou krajinou.

Oligarchov na Slovensku môže podľa Trubana poraziť len niekto, nad kým nemajú žiadnu moc: “Nenájdete za nami žiadnych oligarchov ani tajné postavy v pozadí. To, čo verejne deklarujeme, je celá pravda o našom financovaní. My sa ich nebojíme, žiadnym oligarchom nič nedlžíme, a preto sa nás boja. Máme dravosť, odvahu a slobodu ísť proti najmocnejším ľuďom v tomto štáte.”

Je načase využiť príležitosti a potenciál, ktorý naše Slovensko má. Aj my môžeme žiť vo férovej krajine a byť na ňu hrdí. Aj s vašou pomocou nasmerujeme svoju energiu tak, aby po voľbách nevznikla “hnedá” koalícia. 

Ideme dokončiť zmenu, ktorú sme začali. Potrebujeme ale vašu pomoc. Pridajte sa teraz. Poďme do nich. Každý dar sa počíta.

Zostaňme v kontakte

Meníme politickú kultúru, zaväzujeme sa neútočiť a jednať s našimi partnermi konštruktívne.

Toto pole je povinné
Toto pole je povinné

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavení vášho prehliadača, súhlasíte s ich používaním. Viac o používaní súborov cookie.